BOARD OF SUPERVISOR MINUTES-1888

CLARK COUNTY HERALD

24-JULY-1888

 

Contributed to usgenweb by Ron Cornwell ([email protected]) and Cindy McCachern ([email protected]).  We have many Clark County connections, please contact us for more information.

************************************************************************

USGENWEB ARCHIVES NOTICE:  These electronic pages may NOT be reproduced in

any format for profit or presentation by any other organization or

persons.  Persons or organizations desiring to use this material,

must obtain the written consent of the contributor, or the legal

representative of the submitter, and contact the listed USGenWeb

archivist with proof of this consent. The submitter has given permission

to the USGenWeb Archives to store the file permanently for free access.

 

http://www.usgenwebarchives.org

************************************************************************

 

 

 

   The following list of election judges and clerks were taken from the minutes of the Clark county Board of Supervisor minutes.

   On motion of Page, the judges and clerks and justices of the peace for canvassing the votes cast at the June 1888 judicial election were allowed pay for one day's service and mileage.

 

ANDERSON TWP

 

Judges            S.M. Freeman           

            John Craig       

            Newton Richart   

Clerks:           John G. Harner   

            George F. Petry  

            Luzerne D. Coombs

 

AUBURN TWP

 

Judges:     Harvey G. Hurst  

            Willaim Snowden  

            Thomas J. Armstrong    

 

Clerks:           George Fredenberger

            G.A. Thompson

            David Binning

 

CASEY # 1

 

Judges:     C.B. Osborne

            Charles Ripple

            J.A. Campbell

Clerks:           William J. Dunn

            E.B. Bancroft

 

CASEY # 2

 

Judges:     D.G. Clossen

            O.T. Reedy

            O.J. Carr

Clerks:           J.J. Cunningham

            S.E. Tippy

 

DARWIN TWP

 

Judges:     E.F. Stevens

            Thomas Riley

Clerks:           Jesse Lathrop

William Fowles

            L.B. Anderson

 

DOLSON TWP

 

Judges:     David Hughes

            Alexander Shawver

            Hamilton Clapp

Clerks:           George R. Wieland

            Roy Miller

            J.L. Hurst

 

DOUGLAS TWP

 

Judges:     George Gagen

            John Grisham

            H.J. Wilson

Clerks:           Daniel Curran

            W.S. Watson

            A.B. Carpenter

 

JOHNSON TWP

 

Judges:     J.P. Bennett

Jonathan Brewer

Theodore Bennett

Clerks:           W.H. Barr

Noah Bennett

            William Crouch

 

MARSHALL # 1

 

Judges:     W.T. Adams

            Albert Shaw

            Homer Quick

Clerks:           D.J. Davidson

Ed Shaw

            P. Benalleck

 

MARSHALL # 2

 

Judges:     J.W. Obrist

Ed C. Garwood

            James M. Green

Clerks:           J.L. Montgomery

            James W. Obrist

            W.T. Martin Jr.

 

MARTINSVILLE # 1

 

Judges:     Daniel H. Miller

            C.R. Winterrowd

            E.L. Shinkle

Clerks:           Lincoln Secrest

            William M. Bodine

            V.J. Gallatin

 

MARTINSVILLE # 2

 

Judges:     Taylor Ryan

W.T. Troughton

            John Warren

Clerks:           Thomas Tibbs

            J.M. Lindsey

            T.P. Cleaver

 

MELROSE TWP

 

Judges:     T.R. Cornwell

            John H. Edwards

            William Wells

Clerks:           Burrell Bryant

            Morton Wilson

            William Medsker

 

ORANGE TWP

 

Judges:     William Hardway

            T.M. Cooper

            J.M. McDaniel

Clerks:           Fred W. Arney

            J.B. Pendleton

            W. R. Roberts

 

PARKER TWP

 

Judges:     James S. Petty

            A.M. Petty

            M.A. Tarble

Clerks:           C.W. Connelly

            John A. Ryan

Joe B. Biggs

 

WABASH TWP # 1

 

Judges:     John A. Page

            H.R. Brown

            J.A. Halson

Clerks:           T.W. Dempster

            H.R. Snedeker

            Isaac B. Wheeler

 

WABASH TWP # 2

 

Judges;     D. M. Ball

            John Clark

            William A. Thompson

Clerks:           T.J. Hutchison

            Irwin Crumrine

 

WESTFIELD TWP

 

Judges:     W.W. Campbell

            Nathan Collins

            Charles Downey

Clerks:           O.W. Vanscoyk

            John Biggs

            C.A. Burnap

 

YORK TWP

 

Judges:     A. Harrison

            John Ketcham

            S.W. Lindley

Clerks:           Joseph Ralston

            A.W. Voigt

            W.B. Milam

 

   On motion of Page, the following persons were allowed $2 each for house rent for June judicial election, 1888:

 

S.M. Freeman

Allie William

Jesse Lathrop

Riley Wieland

Richard Reynolds

Samuel Orrell

D. Legore

Ed wright

Levi Wells

P.F. Dodd

John A. Page

John Clark

John R. shuey

A.W. Vogt

Mrs. Aldula Connelly

 

   A motion of Stevens to allow each supervisor $2.50 for returning poll books and ballots to county clerk was lost on a record vote.   Results as follows:  ayes-Stevens, Harrison and Turner.   Nay-Freeman, Hurst, Shawver, Gagen, Bennett, Obrist, Ryan, Hardway, Page, Campbell and Cornwell.